5 yıldır her biri kendi alanında uzman Freelancer arkadaşlarımla sizlerin ihtiyaçlarına yardımcı olmaktan gurur duyuyoruz. Hadi gelin ihtiyacınız olan hizmet için birlikte çalışalım!

İletişime Geçin

Adres

Alanya

better-presentation-design

Sunum örnekleri, iyi sunumlar hazırlamanıza rehberlik eder. Başarılı çalışmaların yakın okumaları, özellikle sunum tasarımında çok tecrübeli olmayanlar için ideal bir sunum oluşturmanın yolunu aydınlatır.

Burada, kendi projeniz için sunum tasarlarken neleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini öğrenmek için iyi sunum örnekleri üzerinden değerlendireceğiz.


1. Etkileşimi ve aktif katılımı artırın

Sunumlarda karşılaşılan en büyük zorluklardan biri izleyicinin dikkatini çekmektir. İyi haber! Bu sorunu ortadan kaldırmanın bir yolu var: etkileşim ve katılıma odaklanmak. AGL 2018 Yatırımcı Günü Etkinliği, sunum örnekleri arasında dikkat çekiyor. Proje kapsamında çeşitli animasyonlar ve 3 boyutlu harita ile izleyiciler, ilgi çekici bir deneyim yaşadı.

Bu, enerjinin geleceği hakkında mesajlarla dolu bir etkinlikti. Mesaj stratejikti ve izleyiciler üst düzey mali danışmanlardan oluşuyordu. Mesajı iletirsen stratejiyi basitçe anlatmak ve katılımcının kolayca anlamasını sağlamak için sade bir tasarım harika bir seçenekti. Çünkü mesaj net bir şekilde iletilmediğinde, etkileşim veya aktif katılım yaratmak mümkün görünmüyor.

Etkileşim, sunum tasarımı için kullanıldığında teknik bir terim olmanın ötesine geçip izleyicinin etkinlik sırasında edindiği deneyime referans veriyor. Bu nedenle, etkileşim ve aktif katılım üzerinde çalışırken, izleyicinin sizi iyi anlayabildiğinden ve kendini yabancı gibi hissetmediğinden emin olun.

2. Bir hikaye anlatın

Evet, bu başlık klişe olmaya başladı. Ancak sunumunuzun başarısı için, hikaye anlatmak gerçekten çok önemli. Sunum yapan kişi, bir ansiklopedi ya da sayılardan oluşan bir listenin okuyucusu değil. En azından olmaması gerekir.

Kraken History of Bitcoin’i iyi sunum örnekleri arasından iyi bir proje olarak inceleyelim. “Her şey çok basit başladı…” metni ile başlayan bu sunumda hikaye anlatma tekniği uygulandı. İçeriği anlamanın ne kadar kolay olduğunu hissediyor musunuz? Bu, gösterişsiz ama seyirciyi kucaklayan güzel bir başlangıç. İzleyici markaya yakın hissediyor ve sunumdaki bir sonraki cümleyle ilgileniyor.

Hiç şüphe yok ki, özellikle konu çok teknik olduğunda, bazen bir hikaye anlatmanın zorlaşıyor. Bununla birlikte, sunumun mesajını iletirken bilgi aktarımını yumuşatmanın her zaman bir yolu vardır.

3. Mesajı açıkça iletin

Sunum örneklerinden ilkinde mesajın netliğinden bahsetmeye başladık. Ancak, çok önemli olduğu için bu konuyu biraz daha detaylandırmakta fayda var. Herhangi bir sunumun tüm amacı, izleyicide istenen bir davranışı yaratmaktır. Bu davranış bir satın alma, yatırım, sadakat ve daha fazlası olabilir. Mesajınız ne olursa olsun, bu davranışı yaratması gerekiyor.

Mesaj belirsiz olduğunda, beklenmedik sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Hyperloop One, iyi sunum örnekleri arasında. Kafa karıştırıcı bir pazarda yer alan bu projeyi net bir sunum tasarımı ile aktaran şirket, mesajını başarıyla ileterek fark yarattı. Seyirci demek istediğinizi anladığında, projenizle daha çok ilgilenecek ve etkinliğe daha gönülden katılacak.

4. Görsel tasarım söz konusu olduğunda cesur olun

Görsel tasarım, içerikle birlikte sunumun hayati bir parçasıdır. Görsel dil izleyicilerle iletişim kuracaktır. Bu nedenle, sunumun görselliğini önemsemelisiniz. Cesur ve benzersiz olmak, izleyicilerinizle aranızda ilgi çekici köprüler kurmanıza yardımcı olacaktır.

Unutulmaması gereken bir nokta: cesur olan, aynı zamanda abartılı olmak zorunda değil. Cesur derken, güvenli alanlarda bir tasarım oluşturmaktan çok, bir ruha, bir tarza, sunuma özel bir şeyler katan dokunuşlara sahip olmaktanbahsediyoruz.

Borusan Holding Toplumsal Cinsiyet Gözlüğü Basın Toplantısı, oldukça naif bir tarzda çok cesur bir tasarıma sahipti. Konferansın sunum tasarımı, cinsiyete yaklaşımı değiştirmeye yönelik mesajı vurgulamak için birçok renk içeriyordu: İkili düşünme biçiminin ötesine geçerek, hayatın renklerinin tadını çıkarın. Bir sunumda birçok rengi bir arada kullanmak çok kolay değil, ancak bu projede başarılı bir uygulama ortaya çıktı.

5. Markanın karakterini yansıtın

Eğer konu sunumsa markanın karakterini yansıtmak bir zorunluluktur. Birinin başka birinin sesiyle veya sözleriyle konuştuğunu hayal edin. Bu durumda ona inanmak ya da onu takip etmek zorlaşır. Bu nedenle sunumunuz markayı görseller, kelimeler ve üslupla temsil etmelidir. Markanın kurumsal – ya da bazen etkinlik – kimliğinin tasarımda tanınabilir olması gerekir.

Geely için hazırlanan stand görselleri buna harika bir örnekti. 2016 Moskova Uluslararası Otomobil Fuarı’nda markanın sunum tasarımı tamamen ürünün diline paralel olarak yapıldı. Görseller, markayla aynı tonda konuşuyordu ve bu inanılmaz bir başarı ortaya koydu.

Ayrıca, otomobil fuarlarının kendine özgü bir havası olduğunu ve markaların bu heyecanı artırarak bunun bir parçası olması gerektiğini inkar edemeyiz. Geely için yapılan çalışma, markayı etkinliğe dahil etmek için de harikaydı.

6. Dijital Çağı Benimseyin

Zaman bize çok şey öğretiyor. Covid-19 sırasında hepimiz uzaktan çalışma, uzaktan toplantılar ve daha fazlasını deneyimledik. Peki uzaktan sunumlar? Web seminerleri dört bir yanda ve giderek daha da popüler hale geliyor. Tüm sektörlerde eğitimin dijitale taşınması, sunum tasarımını daha da önemli hale getiriyor. Neden? Çünkü odayı izleyicilerle paylaşmadığımız zaman onların dikkatini üzerinizde tutmak da zorlaşıyor.

Yapabileceğiniz şey, Dijital Çağı benimserken ve çevrimiçi sunumlar yaparken dijitalin kurallarına uymak olacak. Çevrimiçi ve çevrimdışı toplantılar, kendine has kuralları olan iki farklı kavramdır.

Grundfos Webinar ve Online Eğitimleri, sunum örnekleri arasında önemli bir çalışma. İzleyici için sunuma odaklanmayı kolaylaştırmak için net ve basit bir sunum görüyoruz. Ayrıca, kurumsal kimlik, tasarımda tanınabilir ve bu da izleyiciye sunucunun kim olduğunu sunum boyunca hatırlatıyor.

7. Beklenmedik ilham kaynakları bulun

2019’daki Vaillant XCO Pazarlama Deneyimi Sunumu için yürütülen proje, benzersiz ve çok ilham verici. Sunumun konsepti: “Müşteri deneyimini artırmak için müzelerden ilham alabilir miyiz?” Sunumun içeriği ile paralel hazırlanan sunum tasarımı, müzelerden ilham aldı ve bunun için ekip markanın modernist tarzına uyumlu çekici görseller yarattı.

Bu projeden öğrendiğimiz şey, her yerde ilham bulabileceğimizdir. Ormanda bir pazar yürüyüşü, arkadaşlarla bir akşam yemeği, bir futbol maçı, sıradan bir yemek pişirme anı, her neyse! Gözlerinizi açık tutun ve yaratıcılığınızın beklenmedik bir şekilde ilham bulmasına izin verin. Sıra dışı düşünmenin sırrı bu!

Sunum projeleriniz için daha fazla soru veya işbirliği için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Impact-Site-Verification: fd0ccc24-4cd6-448c-9fe5-8ce99cf5393b

alanya halı yıkama